Brezilya’da seçimi kaybeden Bolsonaro, görevi devretmeden ülkesinden ayrıldı


Brezilya'da seçimi kaybeden Bolsonaro, görevi devretmeden ülkesinden ayrıldı

Siyasetin ciddi şekilde tansiyonu yükselttiği Brezilya, 30 Ekim’de devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gitti. Seçim sonucunda sol görüşlü eski Devlet Başkanı Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı mevcut Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy aldı.

Seçim sonucunu uzun süre kabul etmeyen mevcut Devlet Başkanı Bolsonaro, sandık sonuçlarının Yüksek Seçim Mahkemesi tarafından onaylanmasının ardından harekete geçti. Daha önce başkanlık görevini Lula’ya devretmeyeceğini duyuran Bolsonaro, pazar günü yapılacak törene katılmayacak.

CNN Brezilya’ya konuşan Bolsonaro, uçakta olduğunu ve yakında ülkesine geri döneceğini açıkladı.

Bolsonaro’nun ülkede durması halinde başkanlık dokunulmazlığını kaybedeceği için bir dizi hukuki sorunla da karşılaşabileceği kaydedildi. Cuma günü iktidarı süresince yaptığı çalışmaları anlatan duygusal bir konuşma sonrası ülkeden ayrılan Brezilyalı devlet başkanına, Yardımcısı Hamilton Mourao’nun vekalet edeceği kaydedildi.

Başkanlık sözcüsü Başkan Yardımcısı Mourao’nun da görev devir teslim törenine katılmayacağını açıkladı. Yeni Başkan Lula’nın görevi devralacağı törene kimin katılacağı henüz netleşmedi.

 (Kaynak: Euronews Türkçe)Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*